advertise

معرفی آتلیه فیلم و عکس فیلم آرا

شروع کار با دوربین

عدد ۴۰ به خودی خود عددی بی معنا و صرفا شامل دو عدد ۰ و ۴ است اما زمانی که عبارت «سال تجربه در صنعت آتلیه داری» پس از آن چیده می شود گویای دنیایی پر از تصویر سالیان سال تجربه در پشت قاب دوربینیست که حافظه اش پر از ثبت تصاویر غم و شادی، رشد و ترقی و لحظاتیست که پس از ظاهرسازی در آلبوم هزاران هزار خاطره را به جای گذاشته است. آغاز ۴۰ سال تجربه دوربین، آتلیه، عکس و فیلم، آلبوم، ادیت، تدوین و چاپ از سال ۱۳۶۱ در کنار برادر در سن ۱۲ سالگی در محله زینبیه اصفهان در آتلیه قدیمی نیلوفر رقم خورد. در تکاپوی شروع جنگ ایران و عراق و در آغاز آموزش استاد شاگردی در کنار برادرم آقا مهدی، پشت دخل نشینی آتلیه یا به عبارت آن روزگار عکاسخانه به همراه آموزش عکاسی و ظاهر کردن عکس تجربه ای بود که پس از مدرسه و در تابستان سالهای ۱۳۶۱ تا ۱۳۶۳ به خوبی دوربین و آتلیه من را جذب خود کرده بود. هنوز در عنفوان جوانی در هیاهوی جنگ ظالمانه و یاد گرفتن ترفندهای عکاسی و ظاهر کردن عکسهای قدیمی بودم که برادرم مهدی عازم سربازی و دفاع از کشور شد. حال با حدود ۱۴ سن سال، من بودم و عکاسخانه نیلوفر و محله ی زینبیه اصفهان، شاید تجربه آتلیه داری در سن ۱۴ سالگی آن هم تنها بدون هیچ حمایتی برایم قابل درک نبود اما چاره ای جز روشن نگه داشتن چراغ آتلیه آن هم تنها نداشتم. با هر سختی گذشت و گذشت تا برادر از جنگ برگشت و من هم با تجربه ای که به دست آورده بودم کمی ریسک پذیر و نترس شده بودم و به دنبال یادگیری بیشتر در اواخر سن ۱۶ سالگی برای ترمیم ضعف خود در بحث نورپردازی عکاسی به نزد استاد علی آقا صفایی رفته که به ضعم بنده بهترین استاد نورپردازی اصفهان بودند. یک سالی در کنار استاد صفا مبحث تخصصی نورپردازی را یاد گرفته و به دنبال آن به دلیل نبود تعمیر کنندگان دوربین حداقل در سطح اصفهان در خود نیاز به آموزش تعمیرات دوربین و تجهیزات عکاسی را حس کرده و به شاگردی استاد مهرداد دیانی در آمده تا بتوانم از زاویه ای دیگر با دوربین و تجهیزات آن دست و پنجه نرم کنم و ضعفهای دوربین های حساس آن موقع را خود تعمیر و تصحیح کنم. ۱۵ ماه در کنار استاد دیانی در چهارباغ اصفهان در کنار عکاسی در آتلیه و میزی پر از قطعات دوربین با تلخ و شیرینی های اواخر جنگ گذشت.

دوران سربازی بازهم با دوربین

سن از ۱۸ سالگی گذشت و بوی ناخوش دوران اجباری سربازی به مشام میرسید. برای ادامه کسب و کار آتلیه داری منوط به داشتن مجوز کسب و کار آتلیه داری بود که آن هم منوط با داشتن کارت پایان خدمت تحت شرایط خاص می بود. دوران سربازی در مرکز آموزش مخابرات تهران شروع شد. مرکز مخابرات تهران در آن سال ها نیاز به یک عکاس و به عبارت صحیح تر یک مرکز عکاسی در خود پایگاه داشت که به لطف تجربه دوران نوجوانی و سختی دل کندن از دوربین، خود را بر آن داشتم تا در مرکز آموزش سربازی، مرکز عکاسی آموزش مخابرات را راه اندازی و دوران سربازی را به عنوان عکاس پادگان پشت سر بگذارم. تهران موقعیت بهتری هم از لحاظ زیرساختها و هم از لحاظ قبول عوام مردم برای گرفتن سبکهای مختلف عکاسی به نسبت اصفهان داشت لذا بجای برگشت به اصفهان، ماندن در تهران و کار در آتلیه ای در میدان فردوسی تهران برای آموزش گرفتن ویدیو کلیپ که بتازگی در جشنها باب شده بود برایم فراهم می شد.

آتلیه شهلا، میدان فردوسی

آتلیه شهلا از آتلیه های با سابقه میدان فردوسی تهران بود که به لطف داشتن تجهیزات ادیت و تدوین فیلم و ویدیو از یک طرف و فراهم شدن آتلیه داری در تهران به واسطه کار در آتلیه شهلا، بیشتر تمرکز خود را برای یادگیری تدوین، ادیت و کلیپ سازی مخصوصا کلیپ جشنهای عقد و عروسی گذاشتم.
حال با داشتن حدود ۸ سال سابقه در زمینه انواع عکاسی و ظاهر کردن عکس، نورپردازی، تعمیرات، شناسایی تجهیزات، احداث آتلیه و آتلیه داری، تدوین، ادیت، کلیپ سازی و مباحث مالی آتلیه داری و از طرفی نبود کارگاه کلیپ سازی در اصفهان، تجربه عکاسی را به حدی در خود دیده بودم که وارد اصفهان شده و تدوین، ادیت و کلیپ سازی را به صورت اختصاصی در اصفهان آغاز کنم.

احداث کارگاه تدوین، ادیت و کلیپ سازی در سبزه میدان اصفهان

شروع کار بدلیل نبود سرمایه اولیه مالی و نیاز به داشتن همکار برای پیشرفت کار در بحث ادیت فیلم من را بر این داشت تا کار را با آقای قاسمی از دوستان تجربه دار کار با دوربین در اصفهان در میدان معروف به سبزه میدان اصفهان یا به عبارت امروزی میدان امام علی اصفهان حدود سال ۱۳۷۰ آغاز کرده و با ساخت کلیپهای جشن به خصوص جشنهای عروسی و همچنین ادیت و تدوین فیلمهای دیگر همکاران فعال در حوزه آتلیه اصفهان، تخصص ادیت و تدوین فیلم را در خود به حد اعلایی رسانده و با ثبت بیش از ۱۰۰۰ کلیپ جشن عروسی در حدود ۵ سال قسمتی از خاطرات خوش آن دوران مردم عزیز اصفهان را به تصویر کشاندیم.

ورود عکاسی دیجیتال به ایران و احداث آتلیه فیلم آرا

حدود سال ۱۳۷۵ عکاسی دیجیتال جای ظاهر کردن عکس به روشهای قدیمی را کم کم گرفت و نیاز به تغییر روش با تغییر تجهیزات جدید عکاسی حس می شد از طرفی دیگر آتلیه داری شکل جدیدی به خود گرفت و با آمدن تجهیزات دیجیتال کارگاه تدوین کمی بی رونق گردید لذا دست بکار شده و آتلیه فیلم آرا در منطقه باغ غدیر اصفهان احداث کردیم. بیش از ۲۵ سال سابقه آتلیه داری دیجیتال با گرفتن عکسهای پرسنلی، ثبت تصاویر بزرگ شدن کودکان، مراسم های عزاداری و جشنهای مختلف عقد و عروسی با عقاید مختلف و سبکهای گوناگون در آلبوم، شناسنامه، کارت ملی، قابهای عکس بزرگ و کوچک و عکسهای تکی و دسته جمعی با بیش از ۵۰ دوربین بازنشسته شده به تصویر کشیده شد اما هنوز که این متن را در اردیبهشت سال ۱۴۰۱ می نویسم شوق به تصویر کشیدن لحظات خوش عروس و دامادی در خود را پس از ۴۰ سال بزرگ شدن با دوربین هنوز که هنوز دارم.

آتلیه فیلم و عکس فیلم آرا عروس

آتلیه فیلم آرا متشکل از دو استودیو فیلم برداری و عکاسی حرفه ای عروس در خیابان ۲۲بهمن اصفهان ،با حدود ۲۵ سال سابقه فعالیت در زمینه عکاسی و فیلم برداری جشن های عقد و عروسی مفتخر به تصویر کشی لحاظات شاد همشهریان و هم میهننان عزیز می باشد.
در دفتر مرکزی استودیو فیلم آرا تیم پشتیبانی ، طراحی ، گرافیک، مدیریت و استودیو عکاسی پرتره با داشتن تجهیزات پانتوگراف نور پردازی چهره ،۵ شاخه نور ۳۰۰ ژول نورپردازی چهره ، دوربین canon ۵d با لنز ۲۴-۱۰۵ مخصوص عکاسی پرتره عروس و داماد ،۴ سیستم مخصوص ادیت عکس و فیلم جشن های عروسی با گرافیک بالا و مجموعه آلبوم فرم دارطرح عروس، نیمه ایتالیایی و ایتالیایی عروس و مجموعه قاب های عکس تک سایز و ترکیبی با جنس های چوبی، pvc و فلزی قلب مرکزی موسسه هنری فیلم آرا می باشد.
در استودیو فیلم آرای شماره ۲ در نزدیکی دفتر مرکزی استودیو فیلم آرا ، مرکز عقد قرارداد جشن های عروسی به همراه اتاق پرو و گریم و استودیو بزرگ برای عکاسی و فیلم برداری عروس در سبک های مختلف قرار دارد تجهیزات آتلیه شماره ۲ شامل :
_ شش شاخه نور استودیویی با پایه چرخ دار
_دو شاخه فلاش پرتابل
_دوربین canon ۵D مخصوص عکاسی پرتره و قدی عروس و داماد
_دوربین Nikon D۷۵۰ با لنز ۲۴-۱۲۰ مخصوص عکاسی فضای باز و فرمالیته
_دوربین sony آلفا برای فیلم برداری با رزولیشن بالا
_پنج عدد فون مخمل با رنگ های مشکی ، سفید ، قرمز، طوسی و کرم برای پشت زمینه های ساده مخصوص عکس های کلاسیک و شیک عروس و داماد
_اتاق گریم و پرو برای تعویض لباس و گریم و میکاپ عروس و داماد
_دکور وات روم ،دکور رستیک،دکور پنجره و دکور رومی
_تجهیزات فیلم برداری حرکتی از جمله weebill_s (کرین –رونین)
_ده شاخه نور ثابت مخصوص فیلم برداری عروس و داماد
_تجهیزات فیلم برداری هوایی(هلی شات) از جمله mavic air ۲ برای فیلمبرداری باغ عروس و mavic pro ۳ cin برای فیلم برداری های فرمالیته
_مانیتور کارگردانی feel world مخصوص تصویربرداری های حرفه ای چند دوربینه جشن های عروسی
_تجهیزات شکل دهنده نور(سافت باکس ، اکتا باکس، چتر)
_مجموعه اکسسوری و دسته گل عروس
_پایه دوربین های عکاسی و فیلم برداری متحرک و ثابت